Jak działa dieta keto

Jak działa dieta keto

Thursday, 30th March 2023

Historia diety keto

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta niskowęglowodanowa wysokotłuszczowa (ang. low-carb high-fat diet, LCHF), jest dietą, która polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Dieta ta zyskała popularność w ostatnich latach jako metoda odchudzania, poprawy zdrowia metabolicznego i leczenia niektórych chorób.

Historia diety ketogenicznej sięga początków XX wieku, kiedy to dieta ta była stosowana w leczeniu padaczki u dzieci. Dieta ta została opracowana w 1921 roku przez amerykańskiego lekarza Wildera, który zauważył, że u pacjentów na diecie o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów, często występuje zmniejszenie częstości napadów padaczki.

W latach 70. XX wieku, dieta ketogeniczna zaczęła tracić na popularności ze względu na rozwój nowoczesnych leków przeciwpadaczkowych. Jednak w ostatnich latach zainteresowanie tą dietą powróciło, ze względu na pozytywne wyniki badań naukowych wskazujących na jej skuteczność w leczeniu chorób metabolicznych takich jak cukrzyca typu 2, a także w redukcji masy ciała i poprawie zdrowia ogólnego organizmu.

Obecnie dieta ketogeniczna jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie, a liczba jej zwolenników ciągle rośnie. Zyskała ona również poparcie wielu ekspertów od żywienia i zdrowia, którzy uważają, że jest to skuteczna i zdrowa dieta, pod warunkiem stosowania jej z umiarem i zgodnie z zaleceniami specjalisty.

O co chodzi w diecie keto

Polega ona na wprowadzeniu organizmu w stan ketozy, czyli stan, w którym organizm zaczyna spalać tłuszcz jako główne źródło energii, zamiast węglowodanów.

Typowa dieta keto składa się z około 75% tłuszczów, 20% białek i tylko 5% węglowodanów. W praktyce oznacza to, że dieta ta składa się głównie z produktów bogatych w tłuszcze, takich jak mięso, ryby, jaja, oleje roślinne, orzechy, a także warzyw o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak szpinak, brokuły czy kalafior.

Podczas diety keto należy unikać produktów bogatych w węglowodany, takich jak cukier, słodycze, pieczywo, makarony, ryż, ziemniaki, a także niektórych owoców i warzyw, które są bogate w cukier, takich jak banany czy mango.

Stosowanie diety keto wymaga jednak ostrożności, ponieważ dieta ta jest bardzo restrykcyjna i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i składniki mineralne. Dlatego zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem diety keto, a także uważne planowanie posiłków, aby uniknąć niedoborów i zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze.

Zalety diety keto

Dieta ketogeniczna (keto) może przynieść szereg korzyści dla zdrowia, w tym:

  1. Skuteczność w utracie masy ciała - dieta keto może pomóc w utracie wagi poprzez zmniejszenie spożycia węglowodanów, co zmusza organizm do spalania tłuszczu jako głównego źródła energii.

  2. Poprawa poziomu cukru we krwi - dieta keto może pomóc w obniżeniu poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.

  3. Poprawa poziomu cholesterolu - dieta keto może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL) oraz zwiększeniu poziomu dobrego cholesterolu (HDL).

  4. Poprawa funkcjonowania mózgu - dieta keto może pomóc w poprawie funkcjonowania mózgu i zmniejszeniu ryzyka chorób neurologicznych.

  5. Poprawa stanu skóry - dieta keto może pomóc w zmniejszeniu trądziku oraz poprawie wyglądu skóry i włosów.

  6. Redukcja stanów zapalnych - dieta keto może pomóc w redukcji stanów zapalnych, co może zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych takich jak choroby serca czy choroba nowotworowa.

  7. Wzrost poziomu energii - dieta keto może pomóc w zwiększeniu poziomu energii poprzez zwiększenie spożycia tłuszczów, które są bogate w energię.

Jednakże, dieta keto wymaga uważnego planowania, a w skrajnych przypadkach może być niebezpieczna, szczególnie dla osób z chorobami wątroby, nerek lub trzustki, jak również dla kobiet w ciąży. W każdym przypadku, przed rozpoczęciem diety keto, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest to właściwa dieta dla danej osoby.

 

Zerknij na nasze inne artykuły


5 sposobów na zwiększenie swojej aktywności fizycznej

5 sposobów na zwiększenie swojej aktywności fizycznej

Tuesday, 4th April 2023

Aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla zdrowia, w tym poprawę kondycji fizycznej i psychicznej, zmniejszenie ryzyka chorób serca, cukrzycy i otyłości, wzmocnienie układu odpornościowego oraz poprawę samopoczucia i jakości życia.

Jak dbać o zdrowy sen i regenerację organizmu

Jak dbać o zdrowy sen i regenerację organizmu

Thursday, 13th April 2023

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Odpowiednia ilość i jakość snu wpływa na nasze samopoczucie, zdolność koncentracji, nastrój i poziom energii w ciągu dnia.